08/06/2017 - Rain Holds off for League

. It rained everywhere except at the Brooks Cycles Track League at the Lyme Valley Stadium, Newcastle under Lyme, Staffs on the 8th June 2017 with a full program of events taking place.  

 

 

FREEWHEELERS RESULTS

 

Group 1 

Race 1

1st           Josh Marsden                                   Lyme RC

2nd          Thomas Wheaver                              Lyme RC

3rd           Harry Brayford                                Lyme RC

 

Race 2

1st           Harry Clewlow Lyme RC                                   

2nd          Minnie McKenzie Lyme RC

3rd           Josh Marsden

 

Race 3

1st           Josh Marsden

2nd          Seth Ireland Lyme RC

3rd           Thomas Weaver

 

Race 4

1st           Josh Marsden

2nd          Thomas Wheaver

3rd           Seth Ireland

 

Race 5

1st Harry Clewlow

2nd Seth Ireland

3rd Minnie McKenzie

 

 

 

 

Group 2

Race 1

1st           Liam Campbell                                Lyme RC

2nd          Charlie Clewlow             Lyme RC

 

 Race 2

1st           Liam Campbell                                Lyme RC

2nd          Charlie Clewlow             Lyme RC

Race 3

1st           Liam Campbell                                Lyme RC

2nd          Charlie Clewlow             Lyme RC

 

Race 4

1st           Charlie Clewlow

2nd          Liam Campbell

 

Race 5

1st           Liam Campbell                                Lyme RC

2nd          Charlie Clewlow             Lyme RC

 

 

 

Group 3 

Race 1

1st           Harley Johns Newcastle RC 2001

2nd          Max McKenzie Lyme RC                                 

 

Race 2

1st           Max McKenzie

2nd          Harley Johns

          

Race 3

1st           Max McKenzie

2nd          Harley Johns

                              

 

Race 4

1st           Harley Johns

2nd          Max Mc Kenzie

 

Race 5 

1st Harley Johns

2nd Max McKenzie

1st Thomas Wheaver

2nd Seth Ireland

3rd Evie Davis

 

 

 

MAIN LEAGUE

 

Sprinters League 200m Standing Starts Heat Winners

Alesha Mellor Lyme RC

Steve Cronshaw Brooks Cycles

 

 

Youth Block handicap 

1st Jack Emmerson Newport CC

2nd Thomas Wheaver Lyme RC

3rd Josh Jackson Mid Shropshire Wheelers

 

 

A Class Endurance 10 lap scratch

1st Alex Coates Innovation RT

2nd Farley Barber Lyme RC

B Class 8 Lap Scratch

1st Mike Boston Uttoxeter CC

2nd Joel Ackers Innovation RT

3rd James Brayford Lyme RC

 

C Clas 8 lap Scratch

1st Neil Batten Newcastle Rc 2001

2nd Phil Powell Newcastle Rc 2001

3rd Mick Stubbs Newcastle Rc 2001

Sprinters League Team Sprint

1st           Steve Cronshaw

               George Hancock                             Brooks Cycles     

                Joel Partington Swinnerton Cycles

2nd           Barney Swinnerton Swinnerton Cycles

               Josh Spendelow           Brooks Cycles

  Aleshia Mellor Lyme RC               

Youth Team Sprint

1st         Josh Marden Lyme RC

Seth Ireland Lyme RC

Jack Emmerson

Hannah Davis Lyme RC

A Class Course De Primes

1st Farley Barber

2nd Alex Coates

B Class Course de Primes

1st Steve Hall Lyme RC

2nd Joel Ackers

3rd Joe Pattison Lyme RC

 

C Class Course de Primes

1st Neil Batten

2nd Mick Stubbs

3rd Phil Powell

 

Youth Keiren

1st Hannah Davis

2nd Thomas Bullock

3rd Josh Jackson

 

A Class Devil

1st Farley Barber

2nd Alex Coates

B Class Devil

1st Joel Ackers

2nd Harry Ledingham-Horn

3rd James Brayford

C Class Devil

 1st Mick Stubbs

2nd Phil Powell

3rd Neil Batten

Sprinters League Kieren Final

1st           Joel Partington Swinnerton Cycles

2nd          Josh Spendelow

3rd           Barney Swinnerton

Youth Course de Primes

1st Jack Emmerson

2nd Josh Jackson

3rd Hannah Davis

40 lap Scratch

1st           Joel Partington

2nd          Farley Barber

3rd           Barney Swinnerton

 

B Class

1st           Joel Ackers

2nd          Sam Hall

3rd           James Brayford

 

C Class

1st Neil Batten

2nd Mick Stubbs

3rd Phil Powell          

                                

Back to results list