20/07/2017 - Rain Forces an early Finish at League

The weather forecast was for a dry sunny evening however what do they know as after three events the heavens opened and the league was called off for the night !!The nights racing at the Brooks Cycles Track League  started with the usual Freewheelers League and they had a full nights racing with the top points scores across the three groups were as follows;

Group 1 Thomas Wheaver Lyme RC 9 Points Group 2 Charlie Clewlow             Lyme RC 8 Points                       Group 3           Harley Johns Lyme RC                      12 Points

The first event of the main league was the 500m Handicap League where Josh Spendlow (Brooks Cycles ) came through from his 5m mark to take the win from scratch mark rider Joel Partington ( Swinnerton Cycles ) with Brooks Cycles Chris Pyatt third.

The A and B opening 10 lap scratch race saw farley barber ( Provision ) take the A class win and Andrew Bonnett ( Uttoxeter CC ) won the B Class event. 

The youth event saw Harry Jordan ( Eastlands Velo )  win the 1 lap TT from Hannah Davis ( Lyme RC ) and first time this year rider Eddie McHugh ( Team Terminator )

FREEWHEELERS RESULTS

 

Group 1 

Race 1

1st           Josh Marsden                        Lyme RC

2nd          Thomas Wheaver                            Lyme RC

3rd           Harry Brayford                               Lyme RC

 

Race 2

1st           Thomas Mould Lyme RC                                      

2nd          Daniel Jones   Lyme RC

3rd           Seth Ireland                        Lyme RC

 

Race 3

1st   Josh Marsden

2nd   Thomas Wheaver

3rd   Seth Ireland

 

Race 4

1st           Thomas Mould

2nd          Harry Brayford

3rd           Thomas Wheaver

 

Race 5

1st   Thomas Wheaver

2nd   Seth Ireland

3rd   Josh Marsden

 

 

 

 

Group 2-3

Race 1

1st         Charlie Clewlow                             Lyme RC

2nd          Harley Johns           Newcastle RC 2001 

3rd   Thomas Ford           Lyme RC

 

Race 2

1st          Harley Johns

2nd`         Thomas Ford

3rd   Charlie Clewlow

Race 3

1st          Harley Johns

2nd`         Thomas Ford

3rd   Charlie Clewlow 

Race 4

1st           Charlie Clewlow

2nd          Thomas Ford

3rd   Harley Johns

 

Race 5

1st Thomas Ford

2nd Harley Johns

3rd Charlie Clewlow 

 

MAIN LEAGUE 

500m Handicap League

1st           Josh Spendelow                     Brooks Cycles

2nd          Joel Partington     Swinnerton Cycles

3rd           Chris Pyatt     Brooks Cycles

4th   Aleshia Mellor     Lyme RC

5th   Barney Swinnerton     Swinnerton Cycles

6th          Caleb Hill   Brooks Cycles

Youth Block 1 Lap TT

1st           Harry Jordan   Eastlands Velo

2nd          Hannah Davis   Lyme RC

3rd           Eddie McHugh   Team Terminator

 A Endurance 10 lap scratch

1st          Farley Barber   Pro Vision

2nd   Alex Coates   Innovation RT

 

B Class 10 lap Scratch 

1st Andrew Bonnett Uttoxeter CC

2nd Harry Ledingham-Horn Lyme RC

3rd James Brayford Lyme RC

Back to results list