11/05/2019 - National Tandem and Youth Omnium Results 2019

British Cycling National Track Tandem Sprint Championship supported by Wychwood Park Golf Club/Legacy Hotels

1st Helen Scott Sportcity Velo

  Matthew Rotherham Sportcity Velo

     

2nd Joshua Dunham VC St Raphael

  Jack Garner VC St Raphael

     

3rd Benedict Elliott VC St Raphael

  Alan Peet VC St Raphael

     

4th Philip Houlton Brooks Cycles - cronshaw coaching

  Paul Sydenham Brooks Cycles - cronshaw coaching

     

5th Peter Boyd VC St Raphael

  Don Milesh Pieris University of Nottingham SCC

     

6th Lisa Shuttlewood Ilkeston Cycle Club

  Indra Slavena Ilkeston Cycle Club

     

7th Jim Holins Swinnerton Cycles

  Bradley Gauntlett RA Tech Velo

     

8th Lizzie Broughton  

  Lydia Hayden VC St Raphael

 

 

Race U16 Boys

1 Joshua Giddings The MI Racing Academy

2 Kieran Riley ROTOR Race Team

3 Jack Brough The MI Racing Academy

4 Owen Lightfoot Bourne Whls CC

5 Harry Ledingham-Horn Lyme RC

6 Edward Hopkins The MI Racing Academy

7 Rory Knowles The MI Racing Academy

8 Thomas Bullock Newport Shropshire CC

9 Michael Newall Cycle Derby CC

10 Jack Pearson Beeston RC

11 James Satoor Mid Shropshire Wheelers

12 Alex Barker Team Backstedt/Hotchillee

13 Ben Askey RST/Cycle Division Racing Team

14 Callum Twelves The MI Racing Academy

15 Josh Marsden Lyme RC

16 William Ryan Solihull CC

17 Oliver Tandy Solihull CC

18 Thomas Alcock Lyme RC

19 Carrick Hewing Derby Mercury RC

20 Thomas Porton Redditch Road & Path CC

21 Fred Shenton-McQueen Beeston RC

Race U14 Boys

1 Peter Drabble WORX Factory Racing

2 Ben Marsh Matlock CC

3 Thomas White Wolverhampton Whls

4 Tomos Pattinson Halesowen A & CC

5 Finley Bass The MI Racing Academy

6 Jacob Patterson Halesowen A & CC

7 Joshua Jackson The MI Racing Academy

8 Billy Laight Halesowen A & CC

9 Dominic Switzer Welland Valley CC

10 Thomas Wheaver Lyme RC

11 Samuel Thomas Derby Mercury RC

12 Seth Ireland Lyme RC

13 Alexander Burden Stratford CC

14 Joseph Turnbull Redditch Road & Path CC

Race U12 Boys (Not part of Group Competition)

1 Luke Jones Welland Valley CC

2 Leo Bass The MI Racing Academy

3 Noah Killeen Mid Shropshire Wheelers

4 Liam Campbell Lyme RC

5 Oliver Ward Wolverhampton Whls

6 Dylan Phipps Redditch Road & Path CC

Race U12 Girls (Not part of Group Competition)

1 Carys Blowers Mid Shropshire Wheelers

Back to results list